گاهی اوقات انسان  خواسته وناخواسته قدم در راهی میگذارد که از عواقب خوش ویا تلخ آن برایش تجربه ای گران سنگ خواهد شد اینجاست که خوشی عاقبت روحیه وشادابی برایش داشته ودر پی خواهد داشت وآن سرنوشت تلخ تا مدتها برای او ناخوشایند ودر ذهن خود خواهد گفت :

چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی


موضوعات مرتبط: دل نوشته ها ، اخلاقی

تاريخ : پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 18:39 | نویسنده : امین قنبری |

زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سادات ابراهیمی

زندگی نامه حجت الاسلام والمسلمین سید محمد سادات ابراهیمی

در سال 1350در روستای گوریه از توابع بخش شعیبیه یکی از محرومترین روستاهای شوشتر در خانواده ای از نسل حضرت رسول (ص) یعنی سید قپانی (از سادات امام زاده صالح ابراهیم(ع)) فرزندی به دنیا آمد که نام او را « سید محمد » گذاشتند.

پدر بزرگوار ایشان (سید قپانی)تمامی زندگی پر از صداقت، محبت و یکرنگ خود را صرف خدمت خالصانه به تمامی اقشار مردم نموده و می نماید پدری که از لحاظ تقوی، ساده زیستی و صفای باطن با تمامی اقوام منطقه، رابطه ی عمیق قلبی برقرار کرده و در حل و فصل مشکلات مردم زبان زد خاص و عام است؛ آری سید محمد در چنین خانواده ای رشد و تربیت یافت

این سید جوان با اتکاء به خداوند متعال و عامه مردم و با عنایت به زندگی پر از مشقتی که داشته، مشکلات و نارسایی های موجود را به خوبی شناسایی کرده و قصد دارد در جایگاه نمایندگی مجلس شورای اسلامی خدمتگزاری صدیق و دلسوز برای مردم باشد.

خانواده ی وی ابتدا در منطقه کیارث و سپس روستای عوضعلی و مال صفر و نهایتاً در روستای گوریه سکونت یافتند. ایشان « سید محمد » دوران طفولیت و تحصیلات ابتدایی خود را در روستای گوریه سپری نمود و دوره های راهنمایی و دبیرستان را در شوشتر پشت سر گذاشت. با توجه به بینش فکری و مذهبی خانواده ایشان و علاقه مندی وی بعد از اتمام دوره ی دبیرستان یعنی در سال 1369 وارد حوزه ی علمیه ی جزایریه شوشتر گردید و نزد اساتید بزرگی چون آیت ا... حاج سید علی موسوی جزایری و حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج سید محمد کاظم آل طیب و حجت الاسلام جناب آسید ابوالحسن موسوی جزایری و... بهره ها یافت و موفق به اتمام سطح 3 حوزه (معادل فوق لیسانس) گردید. همزمان با تحصیل علوم دینی در حوزه ی علمیه و با توجه به علاقه مندی وی به تاریخ در سال 1375 وارد دانشگاه گردید که نهایتاً با مدرک کارشناسی تاریخ از دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر فارغ التحصیل گردید. 

 

 


موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی ، سیاسی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 10:6 | نویسنده : امین قنبری |
در این عکس مقام عبد صالح مرحوم شیخ شوشتری (ره ) ومقام سید محمد گلابی  (ره) وبند میزان ساخت دوره ساسانیان  وتنظیم آب رودخانه کارون  به دو شاخه وتنظیم دبی آب  برای استفاده های کشاورزی وپیشگیری از سیلاب مشاهده میشود علاوه بر لذت معنوی عکس


موضوعات مرتبط: مذهبی ، عکس

تاريخ : چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | 20:16 | نویسنده : امین قنبری |

موضوعات مرتبط: عکس

تاريخ : چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | 20:6 | نویسنده : امین قنبری |

موضوعات مرتبط: عکس

تاريخ : چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | 19:53 | نویسنده : امین قنبری |


موضوعات مرتبط: عکس

تاريخ : چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۹۲ | 10:59 | نویسنده : امین قنبری |
مجادلة طبّی خواندنی امام صادق(ع) با يك طبيب هندي ربيع حاجب مي‌گويد: روزي طبيبي هندي در مجلس منصور كتاب طب مي‌خواند، در حالي كه امام صادق(ع) در آنجا حضور داشت. چون از قرائت مسائل طب فراغت يافت، به امام ششم(ع) گفت: دوست داري از دانش خود به تو بياموزم؟ حضرت فرمود: «نه، زيرا آنچه من مي‌دانم از دانش تو بهتر است.» طبيب پرسيد: تو از طب چه مي‌داني؟ حضرت فرمود: «من حرارت را با سردي و سردي را با گرمي، رطوبت را با خشكي و خشكي را با رطوبت درمان مي‌كنم و مسئلة تندرستي را به خدا وا مي‌گذارم و براي تندرستي دستور پيامبر(ص) را به كار مي‌برم كه فرمود: «شكم، خانة درد است و پرهيز، درمان هر دردي است و تن را به آنچه خوي گرفته، بايد عادت داد.» طبيب گفت: طبّ جز اين چيزي نيست. امام گفت: «مي‌پنداري كه من اين دستورها را از كتاب‌هاي بهداشتي ياد گرفته‌ام؟ طبيب گفت: آري، امام فرمود: من اينها را از خدا فرا گرفته‌ام. تو بگو من از جهت بهداشت داناترم يا تو؟ طبيب گفت: البتّه من. امام(ع) فرمود: اگر اين چنين است من از تو پرسش‌هايي مي‌پرسم، تو پاسخ بده. طبيب گفت: بپرس. امام صادق(ع) پرسش‌هاي زير را از طبيب هندي پرسيدند: چرا جمجمة سر چند قطعه است؟ 
موضوعات مرتبط: مذهبی ، اخلاقی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:1 | نویسنده : امین قنبری |

زندگینامه
تصویر
قیصر امین‏پور متولد دوم اردیبهشت 1338 دزفول است .وی تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در گتوند و دزفول به پایان برد سپس به تهران آمد و دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران در سال 1376اخذ کرد. وی فعالیت هنری خود را از حوزه اندیشه و هنر اسلامی در سال 1358 آغاز کرد .

در سال 1367 سردبیر مجله سروش نوجوان شدو از همین سال تاکنون در
دانشگاه الزهرا و دانشگاه تهران به تدریس اشتغال دارد.

در سال 1382 نیز به عنوان عضو
فرهنگستان ادب و زبان فارسی انتخاب شد.
اولین مجموعه شعرش را با عنوان "تنفس صبح" که بخش عمده آن
غزل بود و حدود بیست قطعه شعر آزاد؛ از سوى انتشارات حوزه هنرى در سال 63 منتشر کرد و در همین سال دومین مجموعه شعرش "در کوچه آفتاب" را در قطع پالتویى توسط انتشارات حوزه هنرى وابسته به سازمان تبلیغات اسلامى به بازار فرستاد. موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی

ادامه مطلب
تاريخ : سه شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۲ | 12:12 | نویسنده : امین قنبری |

اخلاق

روزی از دانشمندی ریاضیدان نظرش را درباره زن و مرد پرسیدند ...

او جواب داد :
اگر زن یا مرد دارای (اخلاق) باشند پس مساوی هستند با عدد یک =1
اگر دارای (زیبایی) هم باشند پس یک صفر جلوی عدد یک میگذاریم =10
اگر (ثروت) هم داشته باشند صفر دیگری را در جلوی عدد قبلی اضافه می کنیم =100
اگر دارای (علم) هم باشند پس باز هم صفر دیگری را در جلوی عدد قبلی اضافه می کنیم =1000
اگر دارای (اصل و نسب) هم باشند پس همچنان صفر دیگری را در جلوی عدد قبلی اضافه می کنیم =10000
.
.
.
ولی اگر زمانی عدد یک (اخلاق) از بین رفت چیزی به جز صفر باقی نمی ماند و صفر هم به تنهایی هیچ است !
پس انسان بدون (اخلاق) هیچ ارزشی نخواهد داشت.

نتیجه اخلاقی : اگر اخلاق نباشد انسان خدای زیبایی و ثروت و علم و اصل و نسب هم که باشد هیچ نیست !


موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی ، داستان

تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 19:2 | نویسنده : امین قنبری |

روزي ابليس با حضرت موسي(ع) ملاقات كرد و گفت: «تو برگزيده و همسخن خدا هستي، و خدا تو را رسول خود قرار داده است، من گناه كرده ام مي خواهم توبه كنم، تو به درگاه خدا شفيع و واسطه من باش، و از خدا بخواه توبه ام را بپذيرد.»

موسي(ع) پيشنهاد او را پذيرفت و واسطه شد.

خداوند به حضرت موسي(ع) وحي كرد: «توبه ابليس را مي پذيرم، مشروط بر اينكه بر قبر آدم(ع) سجده كند.»

موسي(ع) فرمان خدا را به ابليس ابلاغ كرد، ابليس تكبر نمود و خشمگين شد و گفت: «من آن هنگام كه آدم زنده بود او را سجده نكردم، اكنون كه مرده است او را سجده كنم؟»

سپس ابليس به موسي(ع) گفت: اكنون كه نزد خدا از من شفاعت كردي، بر گردن من حقي پيدا نمودي، براي اين كه حق تو را ادا كنم تو را سفارش و نصيحت مي كنم كه در سه مورد مرا ياد كن (يعني متوجه من باش كه بر تو مسلط نگردم) و در اين سه مورد تو را به هلاكت نيفكنم:

1-هنگامي كه خشمگين شدي، مرا ياد كن، كه در اين هنگام مانند جريان خون در رگهاي بدنت به تو نزديك شده ام.

2- هنگامي كه در جبهه جهاد؛ در برابر دشمن قرار گرفتي، مرا ياد كن، زيرا در اين هنگام من نزديك مي شوم و وسوسه مي كنم كه تو زن و بچه داري به فكر آنها باش، با همين وسوسه، سست مي گردي و پشت به جبهه مي كني.

3- بترس و دوري كن از خلوت كردن با زن نامحرم، زيرا در آن هنگام من بسيار نزديك هستم، و بين تو و آن زن واسطه و دلال مي گردم، تا شما را به هم نزديك كنم و به گناه بي عفتي وادار نمايم.

 


موضوعات مرتبط: مذهبی ، فرهنگی ادبی

تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 17:37 | نویسنده : امین قنبری |


عادت ها را از منفی به مثبت تغییر دهیم ...


كلمه ها عقاید شكل گرفته و افكار بیان شده هستند به عبارت ساده آن چه می گویی فكری است كه بیان می شود. كلمه ها و اندیشه ها دارای امواجی نیرومند هستند كه به زندگی و امورمان شكل می دهند. اگر یك كارگر بی سواد بتواند یك اصطلاحی را در دنیا شایع كند؛ پس من و تو، ما و شما به طور حتم می توانیم استفاده از كلمه ها و اصطلاح های مثبت را در سطح كل ایران گسترش داده و انرژی مثبت را بین همه پخش كنیم.

امروزه ثابت شده كه كلمات منفی نیروی منفی به سمت شخص می فرستند و او را به سمت منفی و بیماری سوق می دهند! به طور مثال وقتی به ما می گویند خسته نباشی در اصل خستگی را به یادمان می آورند و ناخودآگاه احساس خستگی می كنیم (با خودتان امتحان كنید) اما اگر به جای آن از یك عبارت مثبت استفاده شود نه تنها نیروی از دست رفته، ترمیم و خستگی جسم را از بین می برد بلكه نیروی مثبت و سازنده ای را به افراد هدیه می دهیم.
 


موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی ، دل نوشته ها

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 11:2 | نویسنده : امین قنبری |

نكات اخلاقي

ابوعلي سينا هنوز به سن بيست سال نرسيده بودكه علوم زمان خود رافراگرفت ودرعلوم الهي وطبيعي ورياضي وديني زمان خودسرامد عصرخودشد.روزي به مجلس درس ابوعلي بن مسكويه دانشمندمعروف ان زمان حاضر شد،باكمال غرورگردويي را به جلو ابن مسكويه افكندوگفت:مساحت سطح اين راتعيين كن.

ابن مسكويه جزوه هايي ازيك كتاب كه درعلم اخلاق وتربيت نوشته بود(كتاب طهاره الاخلاق)به جلو ابن سينا گذاشت وگفت:تونخست اخلاق خودرااصلاح كن تا من مساحت گردو راتعيين كنم.،توبه اصلاح اخلاق خودمحتاج تري ازمن به تعيين مساحت سطح اين گردو!!.موضوعات مرتبط: عرفانی ، فرهنگی ادبی

ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و هشتم مرداد ۱۳۹۲ | 10:34 | نویسنده : امین قنبری |

نتایج رأی اعتماد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ۱۸ وزیر پیشنهادی حجت‌الاسلام روحانی اعلام شد.

                

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از 4 روز بررسی و رسیدگی به صلاحیت وزاری پیشنهادی کابینه روحانی لحظاتی قبل سرنوشت 18 وزارتخانه دولت یازدهم را مشخص کردند.

بر این اساس، نتیجه رای اعتماد به وزرا از میان 284 رای ماخوذه، به شرح ذیل است:

جدول رای اعتماد به کابینه یازدهم

ردیف

نام

وزارتخانه

آراء موافق

آراء مخالف

آراء ممتنع

وضعیت

1

محمد علی نجفی

آموزش و پرورش

142

133

9

_

2

محمود واعظی

ارتباطات و فناوری اطلاعات

218

45

20

وزیر

3

سید محمود علوی

اطلاعات

227

38

18

وزیر

4

علی طیب‌نیا

اقتصاد و امور دارایی

274

7

3

وزیر

5

محمد جواد ظریف

امور خارجه

232

36

13

وزیر

6

سید حسن قاضی زاده هاشمی

بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

260

18

6

وزیر

7

علی ربیعی

تعاون، کار و رفاه اجتماعی

163

100

21

وزیر

8

محمود حجتی

جهاد کشاورزی

177

81

26

وزیر

9

مصطفی پورمحمدی

دادگستری

201

64

19

وزیر

10

حسین دهقان

دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

269

10

5

وزیر

11

عباس آخوندی

راه و شهرسازی

159

107

18

وزیر

12

محمدرضا نعمت زاده

صنعت، معدن و تجارت

199

60

24

وزیر

13

جعفر میلی منفرد

علوم تحقیقات و فناوری

105

162

15

_

14

علی جنتی

فرهنگ و ارشاد اسلامی

234

36

12

وزیر

15

عبدالرضا رحمانی فضلی

کشور

256

19

9

وزیر

16

بیژن نامدار زنگنه

نفت

166

104

13

وزیر

17

حمید چیت چیان

نیرو

272

7

5

وزیر

18

مسعود سلطانی فر

ورزش و جوانان

117

148

18

_

15 نفر از گزینه‌های پیشنهادی دولت با کسب حد نصاب آرای موافق نمایندگان به عنوان وزرای کابینه یازدهم انتخاب شدند.

بنا بر این گزارش، علی طیب نیا گزینه پیشنهادی وزارت اقتصاد با کسب 274 رای موافق، بیشترین رای را در بین وزرای تاریخ جمهوری اسلامی ایران کسب کرد.

حمید چیت چیان گزینه پیشنهادی وزارت نیرو با کسب 272 رای و حسین دهقان گزینه پینهادی وزارت دفاع نیز با کسب 269 رای موافق، بعد از طیب نیا بیشترین آرای موافق را کسب کردند.

 


موضوعات مرتبط: سیاسی

تاريخ : جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | 16:0 | نویسنده : امین قنبری |

گردش قلم

آندم که خواستیم میشود وین لحظه که گویم چه شودپای که در زنجیر گذاشتیم

نرود بیرون از مهلکه تا آندم که خود را بودنی بود وحال که از خود بیخودیم

وبا خود نیستیم که از خود گوییم و با خود شویم بگذار روند وبدانند که میخواستیم ونشد

اما دراین سرای پاکی مان

همه در گرو امید است چشم بندیم نمی شود نگاه کنیم نیستیم

آواره در وادی بی سروچشمان نشسته ایم در سایبانی بزرگ از هیاهو

دل بسته ودوخته به آن سحر سحرخیز

وآن جلال جولانگه گوشه گیر

ننویس قلم شرح جانسوز دلت را که چشم سیاه وخمار شب رابه آفتاب وجود سرمه کشد

تا که بینایی روشندلان در زیر پای آسمان بی گناهان آن عزیزان تنها پرست را از صفحه گیتی بی نشان به نشانی در عزای باران مست بهارانی بنشانند


موضوعات مرتبط: دل نوشته ها

تاريخ : جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | 14:59 | نویسنده : امین قنبری |

یاد مادر در وجودم

پسر روقدر مادر دان که دائم کشد رنج پسر بیچاره مادر

برو بیش از پدر خواهش که خواهد تورابیش از پدر بیچاره مادر

زجان محبوبتر دارش که دارد زجان محبوبتر بیچاره مادر

نگه داری کند نه ماه ونه روز تورا چون جان به بربیچاره مادر

از این پهلوبه آن پهلو نغلتد شب از بیم خطربیچاره مادر

به وقت زادن تو مرگ خود را بگیرد در نظر بیچاره مادر

بشوید کهنه وآراید اورا چوکمتر کارگر بیچاره مادر

تموز ودی تورا ساعت به ساعت نماید خشک وتر یچاره مادر

اگر یک عطسه آید از دماغت برد هوشش زسر بیچاره مادر

برای اینکه شب راحت بخوابی نخوابد تا سحر بیچاره مادر

دوسال از گریه روزوشب تو ندارد خواب وخور بیچاره مادر

پسر چون پا گرفتی تا نیفتی خورد غم بیشتر بیچاره مادر

به مکتب چون روی تا باز گردی بود چشمش به در بیچاره مادر

وگریک ربع ساعت دیر آیی شود از خود بدر بیچاره مادر

نبیند هیچ کس زحمت به دنیا زمادر بیشتر بیچار مادر

تمام حاصلش از زحمت اینست که دارد یک پسربیچاره مادر

شعراز ایرج میرزا )

 


موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی ، اشعار

تاريخ : جمعه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۲ | 14:57 | نویسنده : امین قنبری |

به ورزش تن خود به نیرو کنیم


موضوعات مرتبط: ورزش ، دبیرستان نوید ، عکس

تاريخ : سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ | 9:17 | نویسنده : امین قنبری |

محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.

امام خمینی(ره)


موضوعات مرتبط: مذهبی ، عکس

تاريخ : سه شنبه بیست و دوم مرداد ۱۳۹۲ | 9:5 | نویسنده : امین قنبری |

تُونـــــه    کـــــــــــــم دارهِ       ِد لــــُـــــــم

بَعــــز باریدن اَورلَتیرنگی که گذشت

سوز سیر بِنیر

که یه پانهِ سر کوه نهاده

نهاده اُ یکی نه منِ دشت .

اگویی  طاق بلندی بسته ور باغ بهشت

که رد ایبوهه ز زیرِس آرمون همه ایل.

بعز باریدنِ ئی اور بهــــــــــار

تونه  کم  داره   دِ لــــــــــــــــــم

کِل بختِ تش برق زیده یِ خُس

لوِ جو زیرِ کُنار

 (شعر لری از محمد قنبری مرداسی ) لالی


موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی

تاريخ : دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 9:1 | نویسنده : امین قنبری |

امین بیمار برفت

خدایا زاهد ومرشد ودلدار برفت     

پیربرفت عارف برفت وغمخوار برفت      

ای عاشقان چه مانده اید دراین جهان        

آن یار برفت آن بلبل گلزار برفت             

ای شمع وجود پروانه را بیدار کن            

که ساقی برفت دیگر آن گل دیدار برفت      

پرو بالی بزن وبر در میکده باز گو          

آن یار دل آزار که بود شهره بازار برفت   

ای دل غمگین مژده برتو شادباش            

زود بیاید که بگویند امین بیمار برفت         

(سرود سال 1370)موضوعات مرتبط: فرهنگی ادبی

تاريخ : دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۲ | 9:0 | نویسنده : امین قنبری |

خلاصه زندگینامه چهارده معصوم علیهم السلام
معصوم اول حضرت محمد(ص)
نام آن حضرت:احمد،محمّد
نام پدر:عبد الله
نام مادر:آمنه
شهرت:خاتم پیامبران،رسول خدا،امین
کُنیه:ابوالقاسم
محل تولد:مکه
زمان تولد:به قول مشهور 17 ربیع الاول سال 571 میلادی
روز مبعث:27 رجب
مدت نبوت:بیست و سه سال
مدت عمر:شصت و سه سال
تاریخ فوت:28 ماه صفر یازدهم هجری
محل فوت:مدینه منوره
محل دفن:جنب مسجد پیامبر
دوران حیات:قبل از نبوت تا چهل سالگی زندگی عادی
از چهل سالگی مبعوث به پیامبری
13 سال بعد از بعثت زندگی در شهر مکه زادگاهش
10 سال بعد از هجرت از مکه به مدینه و آغاز مبارزه و پیروزی و پیشرفت اسلام.
تعداد همسران:از هفده تا بیست و پنج تن
تعداد فرزندان:4دختر به نام های فاطمه،زینب،رقیه،ام کلثوم
و 3 پسر به نام های قاسم،عبد الله،ابراهیم
 
 
معصوم دوم حضرت فاطمه(س)

موضوعات مرتبط: مذهبی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:44 | نویسنده : امین قنبری |
موضوع:نگاهی به نهج البلاغه((آشنایی باکلام مولا علی (ع)))

مقدمه

چکیده

خطبه های مولا علی (ع)

نامه های امام علی (ع)به اطراف واکناف

سخنان حکمت آمیزوپندآموزمولا

(( مقدمه ))

به نام هستی بخش حیات و روزی رساننده و به نام اوکه به آدمی این موجود گاهی عاقل لحظاتی صاحب دل زبان به کام بخشید تا آنچه از راز و نیاز و حکمت و کلام در وصف خالق خود و دوری از پلیدی و شرک و وسوسه درونی به روشنگری علوم زمانه بپردازد و از صداقت و پاکی و ایمان و شجاعت و صاحب سخنی چون علی (ع)مولای متقیان وصی نبی اکرم (ص) که به گفته علمای صاحب سخن کلام او فروتر از کلام خداوند و فراتر از سخن بشر است بیشتر بهره مند شویم .

آری با توجه به رسالت فرهنگی بودن خود و آنچه که دل فرمان می دهد با مطالعه نه یکبار این کتاب  عظیم  و گرانقدر  نهج البلاغه  که نمونه ای  از علم الهی  در کلام  بشر   و بوی  سخن پیامبر (ص) از آن  به مشام می رسد و جدایی  از شیوه  بلاغت  که به  معنی سخن رسا و کامل و سخنان فصیح که به گفته کارشناسان و سخنوران ادبیات عرب به روش ادبی در سطح خیلی بالا و پر از ارزش است در قالب سخن  کوتاه و معانی بسیار هر  نکته از آن  درس  می آموزد و چراغ دل شنونده را بیشتر بر می افروزد .

لذا لازم دانستم که در حد توانایی و درک و فهم خود و به دنبال آن بتوانیم نسل امروز را که واقعا نیاز به راهنمایی و آشنا سازی با کلام روشن و هدایت گونه مولای متقیان علی (ع) که قبلا از جنبه های روحی و شخصیتی وی آشنا یی پیدا نموده بودند را از قدرت علمی فوق العاده و کلام تخصصی او در قالب سفارشهای گو ناگون در  خطبه های خود با ذکر شماره  خطبه و نوع دیگر سخن او در قالب نامه هایی به امیران  خود و  یا زمامدارن  و گاهی  به  فرماندهان نظامی و موارد  دیگر و در بخش سوم از این  کلام  در قالب   سخنان حکمت  آمیز و  گفتارهای کوتا ه و جواب به پرسشهای مخاطبین خود  در آن دریایی  بی کران علوم  معرفت و خود سازی به دوست داران و جوانانی را که بخواهند بیشتر با این کتاب ارزشمند و گوهر ناب آشنا و راه درست زیستن را بیاموزند راهنمایی نماییم .

 انشاءالله که بعد از مطالعه ی کامل این مجموعه گردآوری شده به هدف از تهیه این مجموعه به درستی پی برده در مسیر زندگی و هدفمند از آن بکار گرفته شود...

 

و من الله توفیق

 ( چکیده))

 

((شناخت نهج البلاغه ))


موضوعات مرتبط: مذهبی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:38 | نویسنده : امین قنبری |

خاطره یکی از آن روزها

روزی بود روزگاری پسری بود از موقعی که خودش را شناخته بود هیچگونه محبتی  ومهری از پدر خود سراغ نداشت (شاید داستان پدر بخاطر فقر ونداری بوده باشد یا بد اخلاقی وفشار روزگار) این پسر هم درس میخواند وهم از دوران دانش آموزی راهنمایی کار کردن را شروع نموده بود وهم اینکه تمام تابستان  گرم وداغ وسخت را به کار مشغول بود تا مخارج درس خود وکرایه 5تومان رفت وبرگشت به شهر ومدرسه وسر ولباس خود  را پس انداز کند.

پسر قصه ما تقریبا یک ماه پیش مقداری از کفش راستش پاره شده بود واو دوسه بار با چسب ونخ  ودرفش اون رو ......


موضوعات مرتبط: داستان

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:25 | نویسنده : امین قنبری |

آشنایی با عرفان اسلامی

یکی از علومی که در دامن فرهنگ اسلامی زاده شد و رشد یافت و تکامل پیدا کرد علم عرفان است. درباره عرفان از دو جنبه می توان بحث و تحقیق کرد: یکی از جنبه علمی و دیگر از جنبه اجتماعی.

عرفا با سایر طبقات فرهنگی اسلامی از قبیل مفسرین، محدثین، فقهاء، متکلمین، فلاسفه، ادبا، شعرا، یک تفاوت مهم دارند و آن اینکه علاوه براینکه یک طبقه فرهنگی هستند و علمی به نام عرفان را به وجود آورندند و دانشمندان بزرگی در میان آنها ظهور کردند و کتب مهمی تاًلیف کردند، یک فرقه اجتماعی در جهان اسلام به وجود آوردند با مختصاتی مخصوص به خود، برخلاف سایر طبقات فرهنگی از قبیل فقهاء و حکماء و غیرهم که صرفاً طبقه فرهنگی هستند و یک فرقه مجزا از دیگران به شمار نمی روند.

اهل عرفان هرگاه با عنوان فرهنگی یاد شوند "عرفا" و هرگاه با عنوان اجتماعی شان یاد شوند"متصوفه" یاد میشوند.موضوعات مرتبط: عرفانی

ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:17 | نویسنده : امین قنبری |

الهی نامه

الهی شب پره را در شب پرواز باشد وامین را نباشد

الهی هرچه پیش آمد خوش آمد که مهمان سفره تواییم

الهی تن خوش است که برای یکتا دوتا بود وجان خوش است که از دوتا یکتا بود

الهی اگر خدا خدانکنیم  چه کنیم واگر ترک ما سوا نکنیم چه کنیم ؟

الهی در شگفتم از کسی که غصه خودش را نمی خورد وغصه روزیش را می خورد

الهی فرزانگان گم شدند ودیوانگان چه بگویند

الهی اسمی جز بی اسمی برایم مباد

الهی چرا بگریم که تورا دارم وچرا نگریم که منم

الهی دراین جهان پر هیاهو چرا من هـــو هـــــــــو نکنم

الهی بر سر نمح نجی چه آوردند که تا رب لا تذرگفت؟ سلام علی نوح فی العالمین

الهی کودکان کتابی به وعده گرد وبکمال رسند وبزرگان کودک مآب بوعده مینو

الهی خوشا بحال عالین که جزتـــــــو ندیدند وندانند

الهی حرم بر نا محرم حرام است محرم چرا محروم باشد

الهی به امروز وفردا نه کار امروز رسیده شد نه فردا چه کنیم با کل یاتیه یوم القیامه  فردا

الهی بدان برما حق بسیار دارند تا رسد به خوبان

الهی جهان زندان رندان است وجهانبان بهشت آنان مارا بارندان بدار

الهی قاسم که تویی کسی محروم ومغبون نیست

الهی چه عذابی از حجاب سخت تراست بحق خودت از جهنم حجابم وارهان

 

برگفته از الهی نامه خواجه عبدالله انصاری (رحمه الله علیه )

تهیه وتدوین : مست وخراب 


موضوعات مرتبط: عرفانی

تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:15 | نویسنده : امین قنبری |

وقت نماز عید فطر از اوّل آفتاب است تا ظهر، ولی مستحبّ است نماز عید قربان را بعد از بلند شدن آفتاب بخواند و در عید فطر مستحبّ است بعد از بلند شدن آفتاب افطار کند و زکات فطره را بدهد و بعد نماز عید را بجا آورد.

نماز عید سعید فطر دو رکعت است، در رکعت اوّل بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و بعد از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع رود، بعد دو سجده به جا آورد و برخیزد و در رکعت دوم چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع رود و بعد از رکوع دو سجده به جا آورد و تشهّد بخواند و سلام گوید.
ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | 18:57 | نویسنده : امین قنبری |
روزهای عاشقی در کوی دوست و دلدادگی میگذرند وما بایستی همچون ایام گذشته بتوانیم قدر آن

را دانسته وبه سبک وسیاق ش بمانیم تا دوست گیرد دست ودل در کوی عاشقی سرگردان الطاف

محبوب  خود لذت برده وبه لطفش امیدوار


موضوعات مرتبط: عرفانی

تاريخ : چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | 19:45 | نویسنده : امین قنبری |

بسم الله الرّحـــــــــــمن الرّحیـــــــــــــــم

وما ادراک ما لیلــــــــــــــه القــــــــــــــــــــدر

خداوند خا لق هستی وبشریت  "خود در کتاب قرآن این معجزه بزرگ رسول اکرم (ص) میفرماید: وتوچه

میدانی شب قدر چیست و توضیح میدهد که شب قدر بهتر است از هزار شب حال فهم ودرک مااز این مطلب بسیار با اهمیت چیست ؟


 


موضوعات مرتبط: مذهبی

ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه ششم مرداد ۱۳۹۲ | 12:52 | نویسنده : امین قنبری |

بنام خدا وند یکتا

طایفه مش مردا سی (مشهدی مرداسی )

مدت زیادی بود که می خواستم پیرامون طایفه مش مرداسی که از ایل بزرگ بهداروند ویکی از شاخه های قوم بختیاری وهفت لنگ می باشد مطالبی  در اختیار فرزندان این خانواده بزرگ  ودوستان وافرادی که ذوق وشوقی دراین وادی شناختی ومعرفتی دارند بنویسم  تا روزنه ای باشد بر شناخت خود که لازمه شناخت ومعرفت به ذات الهی وعظمت خالقیت  اوست .


 
موضوعات مرتبط: تاریخ ، طایفه مش مرداسی

ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه دوم مرداد ۱۳۹۲ | 19:18 | نویسنده : امین قنبری |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.